Güncel Yakıt Fiyatları

Günlük Akaryakıt Pompa Fiyatları

Yakıt fiyatları günlük olarak güncellenmektedir ve benzin, mazot için Opet Ankara / Merkez, LPG için Aygaz Ankara / Merkez pompa ücretleri geçerlidir. İl ve ilçelere göre pompa fiyatları değişiklik göstermektedir.

İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Adana'da olmanız fark etmeksizin, bulunduğunuz ilin petrol transfer noktalarına uzaklaşması ile birlikte fiyatlarda artış olmaktadır. Bu nedenle en doğru bilgiyi yakınlarınızda bulunan benzin istasyonları aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Benzin TL
Dizel TL
LPG TL
Son Güncelleme

Petrol Piyasası Kanunu

1 Ocak 2005 tarihi itibarı ile Petrol Piyasası Kanunu uyarınca Serbest Fiyatlandırma Sistemi'ne göre fiyatlandırılma yapılmaktadır.

İlgili sisteme göre fiyatlandırma artışı, belirlenen tavan fiyatını aşamadığı gibi, bulunulan bölgedeki rekabet koşullarına göre belirlenerek pompa fiyatlarına yansıtılma serbestliği bulunmaktadır.

Fiyatlandırma

Rafineri Fiyat Hesaplaması: Gümrüksüz fiyat (rafineri) + EPDK payı + ÖTV = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç)

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı: Akdeniz - İtalya piyasası için yayınlanan "CIF Akdeniz Ürün Fiyatları" anlamındadır. Günlük dolar kurları takip edilerek, gümrüksüz rafineri tavan fiyatı güncellenir.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV): Belirli ürün veya malların, cins ve sunduğu hizmete göre farklılık göstererek alınan harcama vergisidir.

EPDK Payı: Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından alınan gelir payıdır. Beyaz ürünler için bu pay 2,54 TL/M3 ve Siyah ürünler için 2,69 TL/TON'dur.

Depo Satış Fiyatı: Temin fiyatları üzerinden şirket marjı ve ürün servis ücretleri eklenerek hesaplanır. Şirket marjı; ürün maliyetleri, istasyon yatırımları, istasyon bakım maliyetleri, pazarlama, vb. için ayrılan paydır.

Pompa Satış Fiyatı: Depo satış fiyatı üzerine bayilerin eklediği çeşitli masraflar ve nakliye ücretleriyle beraber hesaplanır ve pompa satış fiyatı olarak bayilere bildirilir.